Görüntülenen ürünler

Su Sertliği Nedir? Daha büyük görüntüle

SU SERTLİĞİ NEDİR?

Yeni ürün

Su sertliği nedir? Su sertliğinin basit tanımı; sudaki çözünmüş kalsiyum ve magnezyum miktarıdır. Sert su çözünmüş kalsiyum ve magnezyum mineralleri açısından zengindir. Sert suyu "yumuşatmak" yani; kalsiyum ve magnezyum iyonlarını sudan ayırmak için su yumuşatma cihazları geliştirilmiştir. 

Daha fazla bilgi

Daha fazla bilgi

Su Sertliği Nedir?

Siz de muhtemelen pişirme kaplarınızdaki mineral kalıntılarını, banyonuzdaki çözünmeyen sabun pisliği halkalarını ya da bataryalarınızdaki beyaz lekeleri farketmişsinizdir. Bunlar, temizliğin eksik yapılmış olmasından değil, şebeke suyundaki sertlikten kaynaklanan bulgulardır.  Su sertliğinin basit tanımı, sudaki çözünmüş kalsiyum ve magnezyum miktarıdır. Sert suda, çözünmüş mineraller, hem kalsiyum hem de magnezyum açısından yüksektir.  Yani +2 yükü olan katyonlar, özellikle Ca2 + ve Mg2+ iyonlarını yüksek miktarda içeren sudur. Bu iyonlar herhangi bir sağlık tehdidi oluşturmaz, ancak çözünmeyen mineral yatakları bırakan reaksiyonlara girerler. Bu yataklar, sert suyun pek çok kullanımı için uygun olmayabilir ve bu nedenle sert suyu "yumuşatmak" yani; kalsiyum ve magnezyum iyonlarını sudan ayırmak için çeşitli su yumuşatma cihazları geliştirilmiştir. 

Fransız Sertlik Derecesi Nedir?

Su sertliği nasıl ölçülür? Sertlik genellikle litre başına miligram veya milyon birimde bulunan kalsiyum karbonat (CaCO3) miktarı cinsinden ifade edilir. Su sertliği birimleri yaygın olarak Fransız, Alman veya İngiliz derecesi cinsinden ifade edilir. Farklı ölçümler arasındaki karşılıklı dönüşüm, aşağıdaki tabloda bulunan dönüşüm faktörleri kullanılarak yapılabilir.

SERTLİK DERECELERİ
1 Fransız Derecesi10 mg CaCO3 
1 Alman Derecesi17.85 mg CaCO3 
1 İngiliz Sertik Derecsi14.25 mb CaCO3

mg ca/lmg CaCO3/lFransız DerecesiAlman DerecesiSertlik
<30<75<7,5<4,2Çok Yumuşak
30-5075-1257.5 - 12.54.0 - 7.0Yumuşak
50-100125-15012.5 - 25.07.0 - 14.0Orta Sert
100-150250-37525.0 - 37.514.0 - 21.0Sert
<150<375<37.5<21.0Çok Sert

Su Sertlik Standartı nedir? 

İçme suyunda su sertliği için herhangi bir düzenleyici standart bulunmamaktadır.

Su Sertliği Nasıl Giderilir, Sert Su Nasıl Yumuşatılır? 

Su yumuşatma cihazı kullanılarak su sertliği giderilebilir. Su yumuşatma cihazları iyon değişim prensibine göre çalışır. Su yumuşatma cihazı içinde bulunan iyon değiştirici su yumuşatma reçinesi; suda çözünmüş kalsiyum ve magnezyum iyonlarını tutarak yumuşak su elde etmenizi sağlar.

İlgili ürünler

  • SU YUMUŞATMA CİHAZLARI, SİSTEMLERİ

    Endüstriyel işletme, fabrika, hastane, otel, toplu konut, site, villa vb.. yumuşak suya ihtiyaç duyulan tüm noktalar için farklı kapasitelerde su yumuşatma sistemi çözümleri. Mevcut su yumuşatma sistem için keşif, performans analizi ve raporu Arıza bakım, onarım, revizyon Periyodik bakım hizmeti Ekipman tedariği ( Otomasyon valfi, Tank, Reçine, Tablet tuz)

  • KABİNETLİ EKO MAKSİ SU YUMUŞATMA CİHAZI

    Satek Kabinetli EKO Maksi Su Yumuşatma Cihazı Yumuşatma kapasitesi: 40 FR sertlikte 3m3/gün Debi: 1,2 m3/h Maks Kontrol valfi: Analog Fobrite F133 Rejenerasyon şekli: Zaman ayarlı Reçine tank: FRP, 10x35 İyon değiştirici reçine Miktarı: 25 Lt Reçine marka: Aqualine , Pallas Solüsyon tankı Kartuşlu Tortu Filtresi: 2 Set (Giriş ve Çıkış) Sertlik ölçüm kiti:...

  • KABİNETLİ LUX MAKSİ SU YUMUŞATMA CİHAZI

    Satek Kabinetli LUX Maksi Su Yumuşatma Cihazı Yumuşatma kapasitesi: 40 FR sertlikte 3m3/gün Debi: 1,2 m3/h Maks Kontrol valfi: Clack WS1 TC  Rejenerasyon şekli: Zaman ayarlı Reçine tank: FRP, 10x35 İyon değiştirici reçine miktarı: 25 Lt Reçine marka: Dowex HCR S/S  Solüsyon tankı Kartuşlu Tortu Filtresi: 2 Set (Giriş ve Çıkış) Sertlik ölçüm kiti: 1 Adet

aynı kategoride bulunan diğer 9 ürün: