MEMBRAN DEĞİŞİMİ , YIKAMA Daha büyük görüntüle

MEMBRAN FİLTRE DEĞİŞİMİ VE YIKAMASI

Reverse Osmosis (RO) membran filtre, optimal koşullar altında çalıştırıldığında çok uzun bir ömre sahip olabilir. Bu süre bazı bazı durumlarda on yılı bulabilir. İyi ön işlem, konservatif tasarım ve eğitimli operatörler, membran yıkama ve temizliği, membran ömrünün uzamasına katkıda bulunur. Fakat nihai olarak, membranların değişmesi gerekecektir. 

Daha fazla bilgi

Daha fazla bilgi

Reverse Osmosis (RO) Membran Filtre Değişimi, Yıkaması, 

İnce film kompozit membran elementleri, optimal koşullar altında çalıştırıldığında çok uzun bir ömre sahip olabilir. Bu süre bazı bazı durumlarda on yılı bulabilir. İyi ön işlem, konservatif tasarım ve eğitimli operatörler, membran filtre yıkama ve temizliği, membran ömrünün uzamasına katkıda bulunur. Fakat nihai olarak, membran değişimi gerekecektir. Membranların ne zaman değiştirileceğini belirlemek için kriterler bölgeden bölgeye değişiklik gösterir. 

Üretim Suyu Kalitesi

RO membran değişiminin en yaygın nedeni, artık istenen kalitede su üretmemesidir. Üretim suyu kalitesi; ham su iletkenliği, akış hızı, sıcaklık, geri kazanım oranı, kirlenme, membran yaşı ve diğer birçok faktörden etkilenir. Bu değişkenlerden birinin değiştirilmesi üretim suyu kalitesinin artmasına ya da azalmasına neden olabilir. Örneğin, membranlar kirlenirse ve geçirgenlik kalitesi zayıfsa, membran yıkaması üretim suyu kalitesinin iyileşmesine neden olacaktır. Buna ek olarak, daha yüksek bir akış hızında veya düşük bir besleme sıcaklığında veya daha düşük bir geri kazanımda çalışmak da üretim suyu kalitesini artıracaktır. 

Membranları yüksek akış hızı ve debilerde çalıştırmak üretim yüzdesini artırabilir ancak membranların daha hızlı kirlenmesine neden olur.  Genel olarak, membranlar kirlendiğinde ve yıkama işlemi ile arzu edilen kalitede su elde edilemiyorsa membran değişimi zamanı gelmiştir.

Üretim kalitesi, o-ring sızıntısı veya membran hasarı gibi mekanik sorunlardan kaynaklanabilir. Membran kılıflarının kontrolü muhtemel o-ring sızıntılarının veya hasarlı membranların belirlenmesine yardımcı olacaktır. Çoğu kez; sorunlu o-ringler ya da hasar gören membranlar değiştirildiğinde üretim suyu kalitesi iyileşebilir. Membranlarda hasar oluşmuşsa nedeni mutlaka araştırılmalıdr. Membranları değiştimek nedenleri değiştirmez ve eğer membran hasarının nedenleri tespit edilmezse yeni membranlarda da aynı sorunların yaşanması muhtemeldir.
Üretim suyu gereksinimleri uygulamadan uygulamaya farklılık gösterir. Ultra saf su uygulamaları genellikle reverse osmosis (ters ozmoz) membran elementlerinden çok yüksek reddetme oranları, endüstriyel ve içme suyu uygulamaları orta düzeyde reddetme oranları, sulama suyu uygylamaları ise düşük düzeyde reddetme oranları gerektirir. BU gereksinimleri belirlemek ve uygun sistem tasarlamak proje firmasının sorumluluğundadır.

Besleme Basıncı Sınırlamaları

Membran elemanları yaşlandıkça ve bozuldukça RO sistemindeki besleme basıncı artabilir. Çoğu durumda, yüksek basınç pompası tarafından istenen besleme basıncı, istenilen üretim suyu akışını sağlamak için daha da yükselir. membranların etkili bir şekilde temizlenmesi bu durumu düzeltmenin en iyi yoludur. 

Fark basınç ve besleme basıncının düşürülemediği durumlarda membranların değişmesi gerekebilir.

Kısmi ya da Komple Membran Değişimi

Bazı RO tesisleri, tüm membranları aynı anda değiştirilirken bazı tesislerde membran değişimleri parça parça yapılabilmektedir. Membranların ne şekilde değişeceğine partikül durumuna göre karar verilir. Pek çok büyük tesiste her yıl bir ya da iki kılıf içerisindeki membranlar değiştirilir. Bu işlemde, yeni ve eski membranların yerlerine dair kayıtların düzgün tuluması önemlidir.

Sisteme kurulan yeni elemanlar her zaman kuyruk içine yerleştirilmelidir
basınçlı kapların konumları. Bu, bu "yeni" elemanların taşması engellenir ve bu nedenle erken kirlenir. Genellikle kaptan çıkan elementler kurşun zarlardır çünkü bunlar en sıkı çalışanlardır (en yüksek akı hızında çalışırlar ve çoğu zaman kirlenirler). Bunu yapmak için, tüm elemanların tamamen çıkarılması ve yeniden yüklenmesi gerekebilir veya çok dikkatli bir şekilde kurşun unsurların sökülmesi ve ardından kalan elementler yavaşça ileri doğru itilmesi gerekir. Bunu hızlı bir şekilde yapmamaya özen gösterilmelidir; aksi takdirde brin keçeleri, elemanların basınçlı kap içine sıkışmasına neden olabilecek şekilde devrilebilir (devrilme) olabilir.

RO membran değişimi ve membran yıkama hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi için arayın: 0232 520 01 61

İlgili ürünler

  • ATLAS CPP SX SPUN KARTUŞ FİLTRE

    Atlas CPP SX Spun Kartuş Filtre Hassas filtrasyon için Melt Blown filtre kartuşu %100 Polipropilen, toksik olmayan malzmeden imal Yüksek derinlikli filtrasyon, tüm yüzeyde sabit filtreleme, düşük basınç kaybı düşmesi 5", 10", 20", 30", 40" boy seçenekleri 1, 5, 10, 25 Mikron gözenek çapı Çalışma Sıcaklığı: 80 0C (Maks.) Menşei: İtalya

  • AQUALINE AP400P ANTİSKALANT

    Aqualine AP400P Antiskalant.  Reverse osmosis (ters osmoz) su arıtma sistemlerinde membran yüzeylerinde tortulaşma ve karbonat, sülfat, florür ve silika birikmelerinin kontrolü için kimyasal dozaj pompası ile membran koruma kimyasalı antiskalant dozajı yapılır.

  • PENTAIR CODELINE MEMBRAN KILIFI

    Pentair Codeline Membran Kılıfı (Kabı), ters osmoz ( RO ) ve ultrafiltrasyon işlemleri için kullanılmaktadır. Su arıtma ve saflaştırma sistemlerinin performansını en üst düzeye çıkarmak için üretilmiştir. Pentair Codeline Membran Kılıfı, endüstriyel, ticari ve belediye şebeke suyu arıtma, deniz suyu ve atıksu arıtma uygulamalarındadünya çapında yaygın...

aynı kategoride bulunan diğer 3 ürün: